
Prognostický ústav SAV pripravuje novú správu Medzivládneho panelu pre zmenu klímy: Klimatická zmena a mestá.
18. marca 2025Realizovaný projekt skúmal tému nerovností na trhu práce v kontexte korona pandémie, ktorá priniesla výzvy z pohľadu firiem, jednotlivcov a štátu v organizácii práce, v pracovnom živote, a v zvládaní ekonomických, sociálnych a zdravotných dopadov krízy. Použili sme kvalitatívne ako aj kvantitatívne metódy, vrátane inovatívnych prístupov a zberu nových údajov. Realizovaný výskum možno považovať za silno prepojený na európsky výskumný priestor, využívajúc interdisciplinárny prístup informovaný teóriami a metódami ekonómie, sociológie, politických vied, verejnej politiky a rodových štúdií, a tiež úzko prepojený na decíznu sféru.
Hlavný prínos projektu spočíva v komplexnom a interdisciplinárnom mapovaní dôsledkov Corona pandémie na mozaiku socioekonomických nerovností. Výsledky projektu potvrdzujú pretrvávanie nerovností na slovenskom trhu práce. Viacnásobne znevýhodnené skupiny čelia osobitným prekážkam na trhu práce na Slovensku, a tieto boli korona pandémiou prehĺbené. Pandémia zároveň akcelerovala proces zelenej a digitálnej tranzície, s osobitným dopadom na ohrozené skupiny na trhu práce. Okrem tradičných zraniteľných skupín projekt identifikoval výzvy aj pre zamestnancov, vrátane vysokokvalifikovaných, ktorých dopady pandémie vystavili tlaku na rýchlu adaptáciu s dopadmi na duševné zdravie. Z hľadiska intervencií sa ako účinné ukazuje posilnenie spolupráce medzi aktérmi verejnej správy, súkromného a neziskového sektora, ako aj podpora sociálneho dialógu.
Ďakujeme Vedecká grantová agentúra MŠVVaM SR a SAV (VEGA) za finančnú podporu tohto projektu, a gratulujeme celému tímu k dosiahnutiu vynikajúcich výsledkov – Lucii Mýtnej Kurekovej, Ivane Studenej, Lucii Kováčovej, Miroslavovi Štefánikovi, Nikolete Oravec Slavíkovej, Brianovi Fabovi a Zuzane Polačkovej.
