Záverečná konferencia a škálovací seminár projektu INFO-POW v Bratislave
23. januára 2024Zo zákulisia prieskumu spoločnosti: Európska sociálna sonda. 20 rokov na Slovensku
27. februára 2024Na webstránke Prognostického ústavu CSPV SAV boli publikované dve nové štúdie, ktorých autorkami sú výskumníčky Dušana Dokupilová a Martina Repíková.
Cieľom štúdií bolo navrhnúť možné nastavenia národných politík, ale aj nevyhnutnú zmenu správania sa obyvateľstva, ktoré by viedli k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Autorky ponúkajú scenár opatrení, ktorými by sme sa ako Slovensko stali uhlíkovo neutrálnou krajinou do roku 2050.
Druhá štúdia sa sústredila na možnosti splenenia Nariadenia o spoločnom úsilí, ktoré nás ako krajinu zaväzuje k poklesu emisií skleníkových plynov v sektoroch mimo EÚ ETS (budovy, doprava, priemyslené procesy a poľnohospodárstvo) k poklesu emisií o 22,7% do roku 2030 oproti roku 2005. Dokupilová a Repíková skúmajú, aké politiky by mohli pomôcť k naplneniu tohto záväzku. Súčasne analyzujú aj vplyv zmeny správania sa obyvateľstva na znižovanie emisií skleníkových plynov a rozsah zmien, ktorý je nutný na zníženie emisií skleníkových plynov.
Výsledky boli odkomunikované a diskutované na sektorových workshopoch, ktoré sa uskutočnili na začiatku februára 2024. Vedecké pracovníčky Prognostického ústavu pracujú aj naďalej na modelovaní scenárov s cieľom podporiť Slovensko v dosiahnutiu záväzkov spojených so znižovaním emisií.
Súčasťou výskumu je aj modelový nástroj 2050 Pathways Explorer, ktorý umožňuje tvoriť a vizualizovať scénare nízkouhlíkového vývoja. Model je dostupný online.
Spomínané štúdie si môžete stiahnuť na týchto odkazoch: