Popularizačné prednášky Týždňa vedy a techniky 2018
18. októbra 2018RARE – Medzinárodné stretnutie partnerov v Brne
23. októbra 2018V utorok 16. októbra 2018 sa v Bratislave uskutočnila konferencia Udržateľné mestá v kontexte zmeny klímy. Organizátormi podujatia boli Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom. Na konferencii Mgr. Richard Filčák, PhD., MSc. vedúci Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV prezentoval predbežné výsledky štúdie Kvantitatívne a kvalitatívne analýzy a technické východiská pre prípravu Akčného plánu implementácie Národnej adaptačnej stratégie Slovenskej republiky. Štúdia je súčasť konkrétnych opatrení, ktoré Slovenská republika prijíma v boji so zmenou klímy.
Podľa správy Medzinárodného panelu pre zmenu klímy z októbra 2018 by na dodržanie cieľa nezvýšiť globálnu teplotu o viac ako 1,5°C bolo potrebné, aby globálna ekonomika najneskôr v roku 2030 zredukovala emisie skleníkových plynov o 45 percent oproti roku 2010 a do roku 2050 by ich produkciu zastavila úplne. Scenár globálnej dohody na takto razantnej zmene výroby a spotreby je vysoko nerealistický. Pre Slovenskú republiku tak je a bude razantná adaptácia na zmeny klímy jedinou možnosťou. Do prípravy Adaptačného plánu Slovenskej republiky sa v roku 2018 zapojil aj Prognostický ústav Centra spoločenských a psychologických vied SAV vyhotovením spomínanej štúdie.
Štúdia vznikla v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a rozpracovala kľúčové opatrenia pre dosiahnutie cieľov Národnej adaptačnej stratégie SR. Okrem iného štúdia poskytla analýzy, informácie, návrhy a odporúčania potrebné pre prípravu samotného Adaptačného plánu SR. V ďalšej fáze plánovanej na rok 2019 bude pomocou metodológií participatívnych prístupov a facilitovaných expertných diskusií potrebné dosiahnuť odborný konsenzus pre definovanie krátkodobých a strednodobých priorít, časový harmonogram, odhad potrebných kapacít a zdrojov. Výstupom bude aj odsúhlasený systém monitoringu a hodnotenia.
Udržateľný rozvoj miest a obcí na Slovensku v kontexte klimatických zmien bude možné zabezpečiť len vďaka proaktívnym opatreniam všetkých zainteresovaných strán.